یاد بانویی که تمام خلقت اسمان وزمین ووحتی خلقت محمد ص وعلی ع بخاطر وجود اوستیاد بانویی که مادر پدرش بود مادر پدر یعنی اگر فاطمه نبود محمد افریده نمی شد


به یاد مادرمان زهرا ستاریخ : پنجشنبه 14 اسفند 1393 | 09:05 ق.ظ | نویسنده : لطیفه زارعی | نظرات
خلیج فارس: پیکر مطهر دو شهید گمنام در شهر کاکی از توابع شهرستان دشتی تشییع و به خاک سپرده شد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ پیکر پاک این شهیدان امروز پس از تشییع بر دستان مردمی که از گوشه و کنار شهرستان دشتی به کاکی آمده بودند، در بوستان شهدای گمنام این شهر در آغوش خاک جای گرفت.

هر دو شهید سال 67 به شهادت رسیدند.

یکی از شهیدان در 22 سالگی در حمله دشمن به جزیره مجنون به شهادت نائل آمده و دیگری در زمان شهادت 27 سال داشت و در حمله دشمن به منطقه فاو شهید شد.


مادر شهید مفقودالاثر علی احمدی
تاریخ : چهارشنبه 13 اسفند 1393 | 05:15 ب.ظ | نویسنده : لطیفه زارعی | نظرات


ما می توانیم درک کنیم چرا این مصاحبه پخش نشد. محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری بود که دنیا او را به عنوان صهیونیست ستیز می شناسد.

مصاحبه ای از احمدی نژاد با تلویزیون فرانسه که هیچگاه پخش نشد
گروه بین الملل - سال ۲۰۰۷ است. تلویزیون فرانسه برای مصاحبه با محمود احمدی نژاد آماده می شود. این مصاحبه انجام می گیرد اما هرگز از تلویزیون پخش نمی شود.

به گزارش افکارنیوز به نقل از اکو؛ اما ما می توانیم درک کنیم چرا. محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری بود که دنیا او را به عنوان صهیونیست ستیز می شناسد.

این مصاحبه امروز پخش شده است.

به گزارش افکارنیوز، متن مصاحبه بر روی سایت ریاست جمهوری منتشر شده است و به این شرح است:

خبرنگار: آقای رییس جمهور من به اتفاق آقای «تری تولیه» در این روز نوروز، سال نو ایرانی در خدمتتان هستیم. تا چند روز دیگر جنابعالی در سازمان ملل متحد خواهید بود و بخش مهمی از جهان منتظر حركتی از سوی ایران است؛ حركتی صلح آمیز، حركتی كه نشاندهنده گشایشی ازسوی ایران و نوعی همكاری با جامعه بین المللی باشد؛ آیا ابتكاری در جریان اقامتتان در نیویورك ارایه خواهید كرد؟ به عنوان مثال شاهد تغییری در موضع ایران یا یك ابتكار جدید از سوی ایران خواهیم بود؟

رییس جمهور: بسم الله الرحمن الرحیم. من ابتدا سلام عرض می كنم به ملت خوب و صمیمی فرانسه و همه فرانسوی زبانان و به شما خوش آمد می گویم در تهران؛ در این هوای بسیار دلپذیر و روز زیبای بهاری آمدید تهران و با هم گفتگو می كنیم. من اعلام كردم در روزی كه قرار است درباره موضوع هسته ای ایران صحبت شود به شورای امنیت خواهم رفت و آنجا مواضع ملت ایران را بیان خواهم كرد. ملت ایران همواره یك ملت صلح طلب بوده و ما هیچ گاه در مقابل هیچ ملتی نبودیم اما درباره واژه هایی كه شما بكار بردید ازجمله جامعه جهانی یا گشایشی از سوی ایران یا اقدامی درجهت صلح از سوی ایران، حرف های فراوانی است؛ ما فكر می كنیم با بعضی قدرت های خودخواه و زورگو طرف هستیم نه با جامعه جهانی، جامعه جهانی بیش از ۶ میلیارد انسانی هستند كه روی كره زمین زندگی می كنند و بیش از ۱۹۰ كشور است؛ برخی از قدرت ها آن هم فقط دولت هایشان، نه مردمشان مشکل دارند؛ ما با مردم آمریكا هم رابطه خوبی داریم همینطور با مردم انگلیس اما با دولت هایشان نه، چون دولت هایشان دولت های خودخواهی هستند آنها می خواهند زور بگویند اما اینجا هم ایران است كانون جوشش فرهنگ و تمدن است.
یك ملت بزرگ زیر بار زور نخواهد رفت؛ همه اهل گفتگو هستیم من فكر می كنم ملت فرانسه هم همین طور است؛ آیا ملت فرانسه حاضر است در مورد استقلال خود یا حقوق مسلم خود كوتاه بیاید؟ تاریخ این را ثبت نكرده و برای ملت ایران هم این ثبت نشده است. البته ما پیشنهادهای خوبی تا امروز دادیم اما پیشنهادهای ما مبتنی بر قانون و بر حقوق مسلم ملت ایران است


خبرنگار: آیا شما پیشنهاد دیگری را در زمان اقامتتان در نیویورك مطرح خواهید كرد؟

رییس جمهور: پیشنهادهای ما بر اساس قانون و بر اساس حقوق مسلم همه ملت ها از جمله ملت ایران خواهد بود نه لزوما چیزی كه دولت آمریكا یا انگلیس می خواهد.


خبرنگار: آیا مثلا شما حاضر هستید غنی سازی را در مقابل توقف تحریم ها و مجازات ها علیه ایران متوقف كنید؟

رییس جمهور: غنی سازی ایران یك كار كاملا قانونی است اما اقدامات آمریكا و انگلیس در شورای امنیت كارهای كاملا غیر قانونی است؛ آیا می شود یك كار غیر قانونی را با یك كار قانونی معادل قرار داد؟
این خنده دار نیست در دنیایی كه این دو قدرت ساخته اند و خودشان انواع نیروگاه ها و چرخه های تولید سوخت را در اختیار دارند و استفاده می كنند و حتی از مسیر صلح آمیز هم منحرف شده اند اما در مقابل كار كاملا قانونی و صلح آمیز ملت ایران می ایستند؛ اینها دو چیز جدا از هم هستند معادل نیستند كه ما بخواهیم در برابر هم قرار بدهیم.


خبرنگار: بنابراین شما حاضر به توقف غنی سازی در ایران نیستید؟

رییس جمهور: این یك خواسته غیر قانونی است.


خبرنگار: آقای رییس جمهور شما چگونه می توانید تمام كسانی كه هم اینك ما را می بینند متقاعد كنید كه فعالیت های غنی سازی ایران در جهت ساخت بمب هسته ای نیست ؟

رییس جمهور: شما فكر می كنید چطور می شود متقاعد كرد؟ آیا راهی جز آژانس و نظارت های آژانس و قانون وجود دارد؟


خبرنگار: ولی شما آزادی كامل برای بازرسان آژانس فراهم نكردید.

رییس جمهور: اتفاقا ما بیشترین همكاری را با آژانس انجام می دهیم؛ خوب است كه آژانس یك گزارشی از نظارت ها و همكاری ها منتشر كند تا معلوم شود كدام كشور بیشتر از همه همكاری كرده است؛ من فكر می كنم یك آمار مقایسه ای خیلی روشنگر است؛ آژانس اعلام كند آمریكا، انگلیس ، كشورهای اروپایی و دیگران چقدر همكاری كرده اند و ما چقدر همكاری كرده ایم؛ تمام مراكز هسته ای ما زیرنظر دوربین ها است؛ آژانس ده ها گزارش منتشر و در تمام اینها اعلام كرده كه هیچ انحرافی مشاهد نشده است؛ البته آژانس هم باید طبق قانون كارش را انجام دهد .


خبرنگار: ولی طبق گزارش های آژانس ایران در واقع وسعت فعالیتهای هسته ای خود را پنهان و برخی از فعالیت ها را نیز از دید آژانس پنهان كرده بوده است.

رییس جمهور: می توانید بگویید كدام گزارش ؟


خبرنگار: طبق این گزارش ها ایران مدتهای مدیدی وسعت فعالیتهای هسته ای خود را فاش نكرده بود.

رییس جمهور: این حرف درستی نیست؛ این گزارش متعلق به آژانس نیست؛ این ادعای آمریكا و انگلیس است؛ آنها مدعی هستند كه ایران پنهان كاری كرده است؛ تمام گزارش های آژانس حاكی از این است كه ایران در مسیر قانون و صلح آمیز حركت می كند؛ البته طبیعی است كه همواره آژانس سوالاتی دارد؛ شما می دانید كه یك دوره طولانی آژانس به شدت تحت فشارهای سیاسی آمریكا و انگلیس بود، همانطوری كه الان شورای امنیت تحت فشار است؛

اما در تمام گزارش ها به صراحت تاكید شده كه در برنامه ایران هیچ انحرافی مشاهده نشده است؛ امریكا و انگلیس می خواهند یك ساز و كارهای خارج از قانون تعبیه كنند و این هم معنایش دیكتاتوری جهانی است كه یادآور دوران استعمار است.


خبرنگار: اگر شما واقعا مایل هستید كه در اظهاراتتان شفاف باشید آیا می توانید به ما بگویید چند سانتریفیوژ در ایران در حال فعالیت هستند؟

رییس جمهور: شما مامور آژانس هستید؟ ماموران آژانس باید بیایند گزارش كنند .


خبرنگار: خیر؛ من روزنامه نگار هستم.

رییس جمهور: ماموران آژانس باید بیایند گزارش كنند؛ شما هم اگر علاقه مند باشید می توانید خودتان مستقیما بروید مشاهده كنید و می توانید فیلم هم بگیرید.


خبرنگار: به هر حال ما می خواهیم از اهداف شما مطلع شویم؛ آیا امشب شما با صراحت می توانید بگویید كه ایران به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای نیست ؟

رییس جمهور: ما بارها اعلام كردیم؛ ببینید امروز سلاح هسته ای دیگر كاربردی ندارد؛ البته ما به طور اعتقادی دنبال سلاح نیستیم؛ این سلاح و ساخت این سلاح و كاربرد این سلاح مخالف اعتقادات ما است؛ البته اگر كسی یك تحلیلگر هوشمند سیاسی باشد می فهمد كه امروز دیگر بمب اتمی كاربردی نخواهد داشت؛ امروز روز بیداری ملت هاست؛ بمب نمی تواند معادلات انسانی را حل كند؛ شما وضعیت آمریكا در عراق را ببینید؛ انبارهای آمریكا پر از بمب های نسل سوم و چهارم است؛ بزرگترین زرادخانه ها مال آمریكا و همینطور انگلیس است، آیا بمب های اتم آمریكا می تواند آمریكا را از باتلاق عراق نجات دهد؟

همینطور رژیم صهیونیستی بمب اتم دارد؛ آیا توانست در لبنان پیروز شود؟ شوروی سابق هم بمب اتم داشت؛ آیا بمب اتم توانست از فروپاشی اتحاد شوروی جلوگیری كند؟ نه؛ امروز روز معادلات انسانی است و اندیشه تعیین كننده است، نه بمب؛ آنهایی كه پول مردمشان را خرج بمب می كنند به مردمشان خیانت می كنند؛ خوب است این پولهایشان را خرج بهداشت و رفاه مردمشان بكنند؛ البته ما ریشه این نوع نگرش در آمریكا و انگلیس را به خوبی می شناسیم؛ آنها نگاهشان به دنیا از موضع كینه ورزی است؛ آنها با ملت ها دشمن هستند.

آنها می خواهند بر همه ملت ها مسلط باشند؛ فرهنگ ملت ها برایشان ارزشی ندارد؛ می بینید چه هجومی بر فرهنگ ملت های اروپا كرده اند ؛ الان در فرانسه ببینید چه هجومی از ناحیه فرهنگ بی بند و بار آمریكایی است؛ آنها می خواهند دنیا را با دشمنی و با جنگ اداره كنند؛ اما ما نگاهمان نگاه انسانی است؛ ما می گوییم ملت ها باید با هم دوست باشند و گفتگو كنند؛ از نگاه ما همه ملتها و همه انسانها محترمند و باید به همه احترام بگذاریم؛ باید دنیایی بسازیم كه همه دوست هم باشند نه اینكه عده ای مسلط بر دیگران باشند؛ ما این سلطه را قبول نداریم .


خبرنگار: اگر موضع ایران نگران كننده است، یكی از دلایلش هم این است كه گفتمان جناب عالی تا حد زیادی تهدید كننده است؛ مثلا اظهار اینكه اسراییل باید از نقشه جهان محو بشود؛ اینها همگی نگرانی هایی ایجاد كرده كه به پرونده هسته ای هم در واقع سرایت كرده است.

رییس جمهور: چرا باید نگرانی ایجاد كند؛ مگر رژیم صهیونیستی جزیی از اروپا یا آمریكاست؛ ما فكر می كنیم اینها تحمیل به اروپا و امریكا هستند؛ همینطور كه تحمیل به مردم منطقه هستند؛ من از شما سوال می كنم اتحاد جماهیر شوروی كجاست؟ آیا محو نشد؟ چگونه محو شد؟ ما برای فلسطین راه حل كاملا انسانی داریم؛ ما گفتیم تمام فلسطینی ها در یك همه پرسی آزاد شركت كنند و جنگ شصت ساله خاتمه پیدا كند؛ نتیجه اش از همین الان معلوم است؛ به خاطر همین نتیجه است كه آمریكا و انگلیس زیر بار نمی روند.


خبرنگار: برای اینكه همه چیز روشن باشد، آیا شما واقعا آرزو دارید كه اسراییل از صحنه جهان محو شود یا اینكه برنامه ای برای این كار دارید یا اینكه پیش بینی شما این هست؟

رییس جمهور: ببینید من راه حل را گفتم؛ من فكر می كنم مردم فلسطین هم حق تعیین سرنوشت دارند؛ اجازه بدهیم خودشان انتخاب كنند؛ مسیحی، یهودی و مسلمان، هر كس كه فلسطینی است، هر كس اهل آنجاست در رای گیری شركت كند؛ فكر می كنم نتیجه معلوم است در انتخابات سال گذشته دیدید .


خبرنگار: اگر خود فلسطینی ها بپذیرند كه دو دولت در كنار هم همزیستی مسالمت آمیز داشته باشند آیا شما حاضر به قبول آن هستید؟

رییس جمهور: ما اتفاقا همین را می گوییم؛ می گوییم اجازه بدهید ملت فلسطین بدون تحمیل و در یك فضای آزاد خودشان تصمیم بگیرند؛ این حق مردم فلسطین است که بگذاریم خودشان تصمیم بگیرند و نوع حكومتشان را خودشان تعیین كنند.


خبرنگار : با اسراییل به عنوان همسایه؟

رییس جمهور: بگذارید ملت فلسطین خودش راجع به كشور خودش تصمیم بگیرد، اینكه حق مردم فلسطین است. اما برای من یك سوال مطرح است؛ برنده جنگ اول و دوم جهانی كه بود ؟ این مناسباتی كه بعد از جنگ دوم شكل گرفته به نفع كی است؟ به نفع فرانسه است، به نفع آلمان یا كشورهای اروپایی است؟ به نفع آسیا، آفریقا یا امریكای لاتین است؟ یا نه، فقط به نفع صهیونیست ها است؛ یا به نفع یك گروه اقلیت حاكم در آمریكا و در انگلیس است؛ بقیه ملت ها همه دارند ضرر می بینند؛ شما به فرانسه نگاه كنید؛ جایگاه فرانسه در این شصت سال از كجا به كجا رسیده ؟ الان فرانسه در معادلات جهانی چه نقشی دارد ؟ این كاهش پیدا كرده یا ارتقا پیدا كرده ؟

نتیجه كاملا روشن است؛ بعد از جنگ دوم جهانی یك مناسباتی را سازمان دادند كه فقط یك عده قلیلی از آن سود می برند و بقیه ضرر می كنند؛ همه دارند ضرر می كنند؛ اینها هر جایی كه می خواهند هزینه كنند كشورهای اروپایی را هم وارد می كنند وخسارت هایشان را توی دولت های اروپایی تقسیم می كنند و هر جا سود خالص باشد به تنهایی سود را می خورند؛ من فكر می كنم حرفی كه می زنم حرف ملت های اروپایی هم است؛ امروز ما با بعضی از دولت های اروپایی وقتی صحبت می كنیم می گویند ما تحت فشار آمریكا هستیم؛ می گویند ما تحت فشار صهیونیست ها هستیم؛ چرا باید اینطور باشد ؟ و این فشار تا كی ادامه دارد؟ شصت سال گذشت دیگر؛ آیا می شود یك تاریخی بگذاریم كه دیگر فشار آمریكا و صهیونیست ها تمام بشود ؟
بیاییم در معادلات و موازنه عادلانه با هم زندگی كنیم؛ سوال من این است كه واقعا چه كسانی می خواهند رابطه بین ملت ایران و ملت فرانسه را مخدوش كنند؟ چرا باید بین ملت ایران و ملت فرانسه جدایی باشد؟


خبرنگار: ولی خوب ملت فرانسه هم از برخی اظهارات دیگر جنابعالی بسیار متعجب شده اند از جمله موضوع هولوكاست كه جناب عالی آن را اسطوره ای قلمداد كرده اید؛ و در گردهمایی دسامبر گذشته هم مورد تاكید قرار گرفت؛ آیا جنابعالی نسل كشی یهودیان را در جنگ جهانی دوم منكر می شوید؟

رییس جمهور: من فكر می كنم این سوال شما بیشتر بر می گردد به مردم فرانسه تا به من .


خبرنگار: فرانسویان از طریق تاریخ نگاران خود به روشنی پاسخ داده اند.

رییس جمهور: این سوال شما به نوعی چهره مردم فرانسه را مخدوش می كند؛ سوال این است که از ماجرای هولوكاست چه كسانی سود می برند؟ سوال من این بود که اگر هولوكاست درست است در كجا واقع شده ؟ چرا مردم فلسطین باید تاوانش را پس بدهند؟ سوال این است كه اگر هولوكاست در اروپا واقع شده چرا مردم فلسطین باید جبران كنند؟ چرا آنها باید شصت سال از خانه شان آواره بشوند؟
چرا باید خانه ها روی سر زن و بچه فلسطینی خراب شود؟ چرا فلسطینی ها باید سرزمینشان را بدهند ؟ آنها كه نقشی نداشته اند ؟ آنها بی گناه هستند ؟ اگر جنایتی بوده باید جنایتكار تاوانش را پس بدهد؛ اما یك سوال دوم هم هست که اگر یك واقعیت تاریخی است نباید دانشمندان را از تحقیق درباره آن منع كنیم؛ شما خودتان را از زمان بیرون بیاورید و در موضع تاریخ بنشینید و به صحنه نگاه كنید؛ شصت سال است كه مردم اروپا دارند خسارت می پردازند؛ خسارت مالی و خسارت سیاسی؛ بسیاری از احزاب و سیاستمداران اجازه اظهار نظر مستقل ندارند و حق ندارند راجع به صهیونیست ها حرف بزنند، چرا ؟


خبرنگار: چون به آنها شك می شود كه بخواهند واقعیت های تاریخی را منكر شوند.

رییس جمهور: چرا؟ در تاریخ هزاران واقعیت اتفاق افتاده استغ در جنگ دوم جهانی ۶۰ میلیون انسان كشته شدند؛ آیا آن ۵۴ میلیون نفر دیگر انسان نیستند؟ تحقیق در باره آن ۵۴ میلیون آزاد است و در باره بقیه آزاد نیست؛ این خیلی بد است كه در تاریخ ثبت شود فرانسه كه با انقلابش واژه های آزادی و حقوق انسان ها را وارد ادبیات سیاسی اروپا كرد امروز مورخان و محققانش را به خاطر تحقیق در باره هولوكاست زندانی كند؛ این قضاوت تاریخ است و این همان هزینه سیاسی است كه مردم فرانسه دارند می پردازند؛ برای چه كسی؟ برای یك گروه صهیونیست. ما با این موافق نیستیم .


خبرنگار: راجع به ۶۰ میلیون قربانی جنگ های جهانی صحبت می شود ولی چرا مانع این بشویم كه راجع به این ۶ میلیون نفری كه در اردوگاه های نازی به قتل رسیدند فقط به خاطر اینكه یهودی بودند صحبت بشود؟

رییس جمهور: می دانید كه ما برای همه احترام قائلیم. یهودی، مسیحی و مسلمان در كشور ما آزادند؛ در مجلس ما نماینده دارند؛ شما می دانید که طبق قانون ما هر ۱۵۰ هزار نفر یك نماینده دارند اما تعداد یهودی ها که۲۰ هزار نفر هم نیست یك نماینده دارند؛ ما می گوییم جان و مال همه انسان ها محترم است؛ ما هر جنایتی را محكوم می كنیم؛

اما سوال این است چرا اجازه نمی دهند راجع به این تحقیق بشود؟ چه سری در این هست؟ من برای شما و همین طور برای مردم اروپا می گویم؛ سرش این است كه اگر راجع به آن تحقیق شود این سلطه ۶۰ ساله گروهی صهیونیست كه تا اعماق ساختارهای برخی حكومت ها نفوذ كرده است، متزلزل خواهد شد؛ مردم اروپا با این موافق نیستند؛ شما همین را می توانید در فرانسه به رای گیری بگذارید؛ من اطمینان دارم مردم فرانسه با جنایتهایی كه صهیونیست ها در فلسطین می كنند مخالفند؛ هر روز تجاوز می كنند، ترور می كنند، تهدید می كنند، خانه را روی سر زن و بچه خراب می كنند، دانش آموزان را در خیابان به رگبار می بندند و با هلی كوپتر افراد را ترور می كنند؛ شما فكر می كنید مردم فرانسه با این جنایت ها موافقند ؟

هرگز؛ مردم فرانسه یك مردم فرهنگی هستند؛ ادبیات فرانسه، فرهنگ فرانسه، تاریخ فرانسه و ملت فرانسه یك ملت بزرگ و پایه گذار تمدن است؛ اتفاقا رابطه ملت فرانسه با ملت ما همیشه رابطه خوبی بوده است؛ بخصوص در دوره انقلاب كه رهبر بزرگ ما آمدند در فرانسه، این رابطه عاطفی خیلی تعمیق شد اما ما فكر می كنیم صهیونیست ها نمی خواهند رابطه بین ملت ها رابطه دوستی باشد.

آنها می خواهند تفرقه و دشمنی باشد تا آنها حاكم باشند و هر كس هم سوال می كند راجع به آنها فوری متهمش می كنند؛ من یك معلم هستم؛ سلاحم هم قلم و زبانم است؛ همه را هم دوست دارم؛ اما سوال می كنم؛ آنها از سوال می ترسند ؛ ۶۰ سال به بهانه هولوكاست مردم فلسطین قتل عام می شوند و به اروپا تحمیل می شود؛ ما این را نمی خواهیم .خبرنگار: البته به نظر می رسد كه امروزه تا حدی سبك گفتار جنابعالی مورد انتقاد است و جنابعالی هیچ وقت هم واقعیت هولوكاست را نپذیرفتید و امروز شاید بتوان گفت كه بسیاری از سبك جنابعالی انتقاد می كنند و همین باعث شده از مردم دور شده اید و یا اینكه به قولی ایران را با این گونه موضع ها در انزوا قرار داده اید؛ نظرتان چیست؟

رییس جمهور: می توانیم امتحان كنیم؛ شما از مردم اروپا سوال كنید؛ من فكر می كنم مردم اروپا طرفدار همین ادبیات هستند؛ مردم اروپا صهیونیست ها را دوست ندارند؛ می توانید سوال كنید البته شما رسانه های مستقل ، نه رسانه هایی كه وابسته به صهیونیست ها هستند.


خبرنگار: شما فكر می كنید كه ما از سوی صهیونیست ها كنترل می شویم

رییس جمهور: نخیر؛ گفتم شما ها می توانید نه آنها؟ شماها كه مستقل هستید؛ چون شما را مستقل می دانم با شما گفتگو می کنم و چون با ملت فرانسه احساس نزدیكی داریم.


خبرنگار: البته ما در ایران و در گذشته شاهد تظاهراتی از سوی دانشجویان بودیم كه با نظرات و سیاست های جنابعالی موافق نبودند؛ وضعیت جدیدی ظاهرا ایجاد شده و حزب شما هم در انتخابات اخیر موقعیت خودش را از دست داد؛ آیا انزوا و نوعی عقب نشینی در مواضع خودتان احساس می كنید؟

رییس جمهور: من نمی دانم این اخبار را چه كسی به شما داده؟ ما چون نشستهایمان كاملا آزاد و بدون هیچ كنترل است؛ از یك جمعیت ۲ هزار نفری دانشجو ۱۹۰۰ نفر موافق من حرف می زدند و ۱۰۰ نفر هم مخالف؛ آنهایی كه اقلیت محض بودند فریاد می زدند برای اینكه احساس آزادی می كردند. اما در انتخابات شوراها من حزبی ندارم كه شركت كرده باشم. شما باید بروید بین مردم تا بفهمید چه خبر است؛ امروز ملت و دولت یكی هستند و این زبان ملت ایران از طرف فرزند ملت ایران است.


خبرنگار: آیا شما نگران حمله امریكا بر علیه ایران هستید؟ چون این فرضیه از سوی واشنگتن كنار گذاشته نشده است.

رییس جمهور: نه لازم نیست. به دو دلیل؛ یكی اینكه شرایط مطلقا چنین اجازه ای را نخواهد داد و فكر می كنیم در امریكا هم عقلایی هستند كه مانع از اقدامات دیوانه وار بشوند. و دلیل دوم اینکه ما یاد گرفتیم به خوبی از خودمان دفاع كنیم؛ بلدیم خودمان را حفظ كنیم؛ تجربیات تاریخی این را به ما آموخت و هشت سال جنگ سنگین که متاسفانه دولت های اروپایی هم حامی صدام بودند؛ البته رهبر اصلی جنگ آمریكا و انگلیس بودند كه از صدام علیه ما استفاده كردند و متاسفانه كشورهای اروپایی را هم به دنبال خود كشاندند؛ این از همان جاهایی است كه سودش را آمریكا و خسارتش را اروپا برد؛ ملت ما بلد است از خود دفاع كند اما من تقریبا مساله نظامی را منتفی می دانم؛


خبرنگار: جنابعالی یك فرد روحانی نیستید ولی در گفتارهایتان و مواضعتان غالبا ارجاعاتی به اصول مذهبی و دینی دارید؛ آیا فكر می كنید كه در زمان كنونی مذهب می تواند هدایت گر سیاست باشد؟

رییس جمهور: البته می دانید من یك استاد دانشگاه هستم و ریاضیات هم خوانده ام و بعد مهندسی؛ الان هم مهندس ترافیك و برنامه ریزی حمل و نقل هستم و شغل اصلیم تدریس و تحقیق است. اما نظام ما یك نظام دینی است؛ ما فكر می كنیم تنها راه برای بشر استفاده از ارزشهای دینی است؛ این مشكلاتی كه امروز دنیا دارد به خاطر دوری از دین است، البته دین درست و حقیقی نه دین تحریف شده؛ دین ما می گوید فقط خدا را بپرستید و زیر بار غیر خدا نروید؛ سایر انسان ها را دوست داشته باشید و عاشق انسانها باشید؛ بین خودتان با عدالت رفتار كنید؛ به حق كسی تجاوز نكنید؛ به كسی ظلم نكنید و زیر بار ظلم نروید؛ به اموال كسی تجاوز نكنید؛ دروغ نگویید؛ صداقت داشته باشید؛ اینها چیزهای بدی است؟

ما فكر می كنیم سیاستمدارهای امروز چون از این ارزش ها دور شده اند زندگی را بر بشر تلخ كرده اند؛ ملت ها همه خوب هسنند؛ همه دوست دارند در صلح و صفا زندگی كنند؛ ملت ها مشكلی ندارند اما سیاستمداران دروغگو و خودخواه برای جیب خودشان و حزبشان و شركتشان، جنگ درست می كنند و تفرقه درست می كنند و بین ملت ها فاصله درست می كنند؛ همه پیامبران سیاستمدار بودند؛ كدام پیامبر سیاستمدار نبوده؟ حضرت مسیح كه پیامبر بزرگ الهی و پیامبر پاك بود چرا خواستند به صلیب بكشند؟ برای اینكه جلوی ظلم ایستاد و گفت عادل باشیدغ صادق باشید؛ ما فكر می كنیم بهترین راه برای بشریت، بازگشت به دین است.


خبرنگار: جناب آقای رییس جمهور برای این گفتگو تشكر می كنم.

رییس جمهور: از شما هم تشكر می كنم و همین طور از مردمی كه به این صحبتها گوش فرا دادند .


خبرنگار: اگر اجازه بدهید یك سوال كنم؛ یك سوال شخصی از شما بپرسم؛ تصویری كه ما از جنابعالی در غرب داریم رییس جمهوری است كه در واقع مطابق آن چیزهایی كه در دنیا وجود دارد و پذیرفته شده عمل نمی كند؛ مثلا از لحاظ پوشش و لباس، آیا این معنایی دارد؟

رییس جمهور: نه؛ فكر می كنم این حداقل آزادی هایی است كه باید به رسمیت بشناسیم؛ یادتان باشد اگر لباس آمریكایی و فرهنگ آمریكایی را بپذیرید همه چیز از دست خواهد رفت؛ باید خودمان باشیم؛ معنای خاصی ندارد جز همین.

خبرنگار: متشكرم


نمیدانم چرا دلم برای کلامش که از ان اقتدار وعزت می ریخت تنگ شد


تاریخ : پنجشنبه 7 اسفند 1393 | 07:59 ق.ظ | نویسنده : لطیفه زارعی | نظرات

  • گلوله
  • فراخوانی
  • کارت شارژ همراه اول
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic